AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I PSYCHICZNA JAKO NIEODŁĄCZNE ELEMENTY ZDROWIA CZŁOWIEKA

Opublikowano styczeń 19, 2016

 

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I PSYCHICZNA JAKO NIEODŁĄCZNE ELEMENTY ZDROWIA CZŁOWIEKA

logo

 

 

 

 

 

 

 

 

Harmonogram

 

19 stycznia  rozpoczęliśmy  realizację kolejnego projektu pn. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I PSYCHICZNA JAKO NIEODŁĄCZNE ELEMENTY ZDROWIA CZŁOWIEKA „.

W ramach realizacji odbędzie się cykl spotkań z lekarzem, psychologiem, fizjoterapeutą, instruktorem aerobiku oraz dietetykiem. Inicjatywa skierowana jest głównie do mieszkańców Konarzewa, ale mogą w nim wziąć udział mieszkańcy gminy Zduny. Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w ramach otwartego konkursu ofert, w trybie małych zleceń.

SPOTKANIA Z LEKARZEM

Prelekcje wraz z pokazem multimedialnym przeprowadził lekarz rodzinny Maciej Hoffman. Dziś skoncentrował się na chorobach układu krążenia oraz czynnikach je powodujących. Omówił objawy schorzeń na poszczególne organy naszego ciała oraz efekty te odczuwalne jak i niewidoczne. Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca od lat zbierają śmiertelne żniwo wśród Polaków. Na niektóre objawy bagatelizujemy, przypisujemy je innym schorzeniom, pozwalając często na ukryty rozwój choroby. Na niektóre czynniki mamy wpływ i możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania lub złagodzić przebieg choroby.
Po każdej jednostce chorobowej można było zadać pytania – a tych nie brakowało. Nawet po zakończeniu spotkania , już w kuluarach” toczyła się wymiana zdań i opinii między pacjentami a lekarzem. Kolejne spotkanie 28 stycznia o godz. 16.15, na sali wiejskiej. Do lekarza dołączy dietetyk , który poszerzy wątek żywienia poruszony dziś przez naszego gościa.

Na 1 spotkanie z lekarzem przyszła grupa w wieku gdy codziennością jest odczuwanie pewnych dolegliwości – my już chorujemy. Młodsze pokolenie nie myśli o swoim zdrowiu za lat 10, 20 – zwłaszcza gdy nic „jeszcze” nie dolega. Tymczasem co niektóre „bezbolesne” objawy są sygnałem, którego nie powinno sie bagatelizować. Wstydliwy problem męskiej „niemocy” to niekoniecznie przejaw „niesprawności seksualnej ” – to sygnał zaburzeń krążenia, podwyższone ryzyko zawału serca w przeciągu 3-5 lat. A takich objawów jest sporo. Zatem na kolejne „zdrowaśki” zapraszamy także tych młodszych, niby „zdrowszych”

Kolejne spotkanie medyczne za nami. Kwintesencja tego co o cukrzycy wiemy  lub wiedzieć powinniśmy. Podobnie z otyłością – kiedy jesteśmy „przy kości” a kiedy zagraża nam nadwaga. Każdy z obecnych otrzymał zestaw materiałów dotyczący żywienia w cukrzycy,  układu krążenia, aktywności fizycznej w poszczególnych schorzeniach.

Była też mowa o roli lekarza rodzinnego oraz zakresie badań, które powinny być zlecane przy diagnozie w/w chorób. Były też obecne wyniki badań przyniesione przez uczestników, które nasz gość objaśnił w ludzki sposób oraz podpowiedział o jakie dodatkowe badania prosić przy kolejnej wizycie.

Na okoliczność Tłustego Czwartku zostało przymknięte lekarskie oko…

Szerzej o diecie, zasadach układania posiłków opowie dietetyk na kolejnym spotkaniu.

W najbliższy czwartek / 11.02 o godz. 18.15 na sali wiejskiej pierwsza projektowa porcja ruchu – aerobik przy muzyce – zapraszamy – 🙂

 

AEROBIK PRZY MUZYCE

Tort był bardzo smaczny, ale i kaloryczny. Po opuszczeniu gościnnych murów biblioteki przeszłyśmy do Sali wiejskiej, w której odbyło się 1 /5 spotkań aerobikowi-muzycznych. Kalorie zostały spalone dzięki treningowi prowadzonemu przez p. Annę Kaj. Szło nam pod górkę…synchronizacja rąk, nóg, oddychania i swobodnego ruchu to za dużo jak na pierwszy raz. Ale ekipa dała z siebie co mogła. Czego nie dałyśmy rady ruchem , wspomogłyśmy śmiechem. Śmiać się ze samego siebie nie każdy umie – tutaj też dałyśmy ze siebie wszystko.
Kolejne zmagania z ruchem : 18.02.2016; 25.02.2016; 03.03.2016; 10.03.2016 – w tym samym miejscu, o tym samym czasie – zapraszamy.

ZMAGANIA Z WŁASNYM CIAŁEM. Trzeba przyznać, że robimy postępy. Rozciąganie już nie jest tak bolesne i niemożliwe. Dziś zrobiłyśmy ‘przymiarkę” do siadu płotkarskiego, za tydzień zapewne zrobimy szpagat – 😉 Co prawda wciąż co niektóre z nas mają za krótkie ręce, za długie nogi…odliczenie przez p. Anię od 10 do 1 trwa wieczność, a upragnionym słowem jest LUZ.

Ćwiczymy każda w swoim tempie, wg indywidualnych możliwości . Mamy przy tym wysiłku sporo u-śmiechu i zadowolenia że jednak dałyśmy radę.

Po relaksującym spotkaniu nadszedł czas na kolejną porcję wysiłku fizycznego. Na aerobiku dostałyśmy niezły wycisk. Po raz kolejny dałyśmy radę, tym samym mając ochotę na więcej. Trzeba będzie jeszcze trochę się porozciągać, aby zrobić ten szpagat…póki co szpagat jest w stanie zrobić p. Ania.  Damy radę – 😉

W dniach 29 – 31 marca kolejna porcja ruchu. Tym razem ćwiczenia usprawniające z fizjoterapeutą – na sali i w terenie.

Wyczynów gimnastycznych ciąg dalszy….Powolne, aczkolwiek sukcesywnie postępujące  rozciąganie zastanych mięsni – 😉 Dajemy radę, kolejne wygibasy za tydzień – Zapraszamy 🙂

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

Spotkanie nt. zdrowego żywienia poprowadziła  dietetyk – Weronika Jarmużek. W skrócie przedstawiła różne aspekty powstawania otyłości. Niebagatelną rolę u osób predysponowanych do niej  mają czynniki psychologiczne oraz ogólny stan zdrowia  danej osoby.  Było oczywiści o zasadach zdrowego odżywiania, o roli i pozycji tłuszczów, cukru, soli oraz tego na spożywanie czego jesteśmy skazani, a na spożycie czego i w jakiej postaci mamy sami wpływ. Nasz gość objaśnił zasady obliczania BMI, które są wskaźnikiem pomiędzy wychudzeniem a otyłością III stopnia – rozrzut od 16 do 45 pkt.

Tematem spotkania były też nasze domowe warzywniaki  oraz zielniki. W trakcie warsztatów wywiązała się dyskusja , wymiana rad i dobrych praktyk. Swoimi uwagami, opiniami  podzieliły się młode mamy, mające na względzie zdrowe żywienie dzieci, osoby starsze z różnymi dolegliwościami oraz te z pozoru zdrowe, które też mają swoje nawyki żywieniowe… nie zawsze prawidłowe – 😉 Pomimo, iż w zasadzie wszyscy wiedzą co jest zdrowe, a co nie to jednak każda taka wymiana zdań wnosi coś nowego. Kolejne spotkanie poświęcone diecie wegetariańskiej  odbędzie się 7 kwietnia – zapraszamy 🙂

W dniu 07 kwietnia  spotkanie upłynęło pod znakiem degustacji zdrowej żywności , potraw/ przekąsek wegetariańskich przygotowanej przez naszych gości. Prowadzącymi byli nasi sąsiedzi – Romka Plewa i Maciej Sitarz, którzy są zwolennikami i propagatorami zdrowego odżywiania się. Do dyskusji włączyła się nasza dietetyczka Weronika Jarmużek, która z racji swojego zawodu ma w tej kwestii wiele do powiedzenia. Cała trójka również między sobą wymieniała żywieniowe poglądy. Okazało się, że nasi, miejscowi wegetarianie bardzo dobrze prowadzą swoją dietę – co w zasadzie nie powinno dziwić, jako że są okazami zdrowia i czują się świetnie. O tym że zdrowe przekąski są smaczne świadczy fakt iż dzieciaki też zajadały z apetytem.
W trakcie spotkania p. Weronika dokonywała analizy składu ciała, omawiając od razu czego w organizmie za mało, czego w nadmiarze. Idzie nie tylko o dodatkowe kilogramy, ale też nawodnienie organizmu, otłuszczenie narządów wewnętrznych, masę mięśni a w efekcie jak się ma wiek biologiczny do metabolicznego.

Za tydzień nasze warsztaty kulinarne i zmagania z wiedzą zdobytą na naszych spotkaniach. Będzie zdrowo i smacznie.

SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM

Dzisiejsze  spotkanie poświęcone było innej sferze naszego życia – psychice. Zdrowie psychiczne jest nieodłącznym elementem naszego zdrowia i należy mu poświęcać również odrobinę czasu. Spotkanie poprowadziła psycholog p. Joanna Skopiasz, która przybliżyła mechanizmy powstawania nerwic i depresji. Było o ich objawach, rodzajach oraz potrzebach reagowania na nie. Czasami wystarcza leczenie farmakologiczne, często jednak niezbędna jest równolegle prowadzona psychoterapia . Bywa że wystarczy konsultacja psychologiczna, bywa jednak że i psychiatryczna. Granica między zaniedbaną nerwicą a depresją jest przebiega niezauważalnie.

Dostałyśmy też test pomagający rozpoznać jak podatne jesteśmy na czynniki wywołujące depresję .

W przyszłym tygodniu kolejne spotkanie z p. Joanną – tym razem stres, sposoby radzenia sobie z nim oraz techniki relaksacyjne, pozwalające na radzenie sobie / złagodzenie stresu.

W dzisiejszym spotkaniu z psychologiem była prelekcja o stresie, jego powstawaniu i przyczynach, sposobach radzenia sobie z nim oraz technikach relaksacyjnych. Mieliśmy możliwość wypełnienia ankiety z której wynika w jaki sposób przyswajamy bodźce z otoczenia, tym samym wiemy w jaki sposób najlepiej się relaksować.

SPOTKANIE Z URODĄ 

Było już medycznie i dietetycznie, wysiłkowo i relaksowo. Zbliża się wiosna, zatem najwyższa pora by zadbać o  nasze zewnętrzne piękno, a właściwie jego rewitalizację – 😉 Zgodnie planem, 17 marca konarzewska biblioteka zamieniła się w salon urody. Zaproszone firmy kosmetyczne zaprezentowały swoją ofertę, katalogi, wręczyły drobne upominki. W trakcie spotkania porady oraz bliższe informacje o produktach. Część z nas była zainteresowana cerą, inne pielęgnacją dłoni, a jeszcze inne pytały o produkty ułatwiające codzienne życie i porządki.

W międzyczasie poczęstunek i gwóźdź spotkania – zabiegi pielęgnacyjno-upiększające. Było SPA dla dłoni, makijaż codzienny i wyjściowy. Każda z firm na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znalazła swoją klientelę, dopasowała ofertę i służyła pełną informacją.

Firmom kosmetycznym AVON, FM GROUP oraz ORIFLAME dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia – naszym sąsiadkom-konsultantkom Lidce i Krystynie życzymy sukcesów w działaniach kosmetycznych.

SPOTKANIE Z FIZJOTERAPEUTĄ

Kolejny etap projektu za nami. Poświąteczne rozruszanie było nam potrzebne…spalanie kalorii przy okazji  – 😉 29 – 31 marca, 3-dniowy  bój o kondycję i bezbolesną sprawność.

Trzydniowe spotkania z fizjoterapeutą – dbanie o prawidłową postawę, pozycje niwelujące ból kręgosłupa, szyi, barków. Wzmacnianie obręczy miednicy oraz mięsni nóg. Do każdej pozycji, bólu zestaw ćwiczeń.

Niestety pogoda pokrzyżowała nam plany – zestaw ćwiczeń terenowych trzeba było przenieść do wnętrz. Mamy nadzieję, że 11 kwietnia będzie pogodnie na tyle, by zaliczyć marszrutę z kijkami nordic walking.  Zajęcia z tego cyklu poprowadziła fizjoterapeuta Justyna Łasińska.

Bez względu na pogodę już 7 kwietnia kolejne spotkanie poświęcone zdrowemu żywieniu – dieta wegetariańska, technika XXI wieku w służbie kuchni naszych mości. Dodatkowo badanie i analiza składu ciała. Zapraszamy od godz. 16.00 na salę wiejską.

WARSZTATY KULINARNE

Ostatnim  działaniem projektowym były warsztaty kulinarne, które bazowały na wiedzy, informacjach przekazanych przez lekarza, dietetyka oraz pasjonatów diety wegetariańskiej. Wykorzystany ostał też sprzęt XXI wieku – urządzenia wielofunkcyjne,  gotujące na prze i z użyciem termo-obiegu.

Uczestniczki przygotowały :  kotlety z kaszy jaglanej ze sosem pomidorowym, nugetsy drobiowe, bukiet surówek, bakłażan nadziewany warzywami  chleb własnego wypieku z pastą ze soczewicy jako smarowidło / do złudzenia przypominająca smalec ze skwarkami /.oraz sok pietruszkowo-cytrynowo-imbirowy.  Na  deser serniczek, ptasie mleczko, jabłecznik, babeczki  oraz owoce.

Powyższe menu zostało ułożone, przygotowane oraz sfinansowane ze środków własnych / ujętych w projekcie / uczestników projektu.  Zostało podane przez nasze Panie jako poczęstunek na spotkanie kończąco-podsumowujące  projekt.  Całości dopełniła dekoracja stołu – rękodzieło, a jakże także naszych uczestniczek.

Było, smacznie, zdrowo , kolorowo i …..niedrogo – 😉 Będziemy zachęcać nasze koleżanki i sąsiadki do udziału w jarmarkach, kiermaszach artystyczno-kulinarnych.

PODSUMOWANIE PROJEKTU

W spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście ; Burmistrz Zdun jako reprezentant Urzędu Miejskiego, współfinansującego projekt oraz trenerzy , instruktorzy prowadzący spotkania projektowe.

Projekt AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I PSYCHICZNA JAKO NIEODŁACZNE ELEMENTY ZDROWIA CZŁOWIEKA – to nasz pierwszy, samodzielny projekt zrealizowany w partnerstwie ze samorządem lokalnym, przy udziale lokalnej społeczności.

W projekcie wzięło udział 28 osób , z czego połowa  uczestniczyła we wszystkich spotkaniach, pozostałe osoby we wybranych, zgodnie z własnymi potrzebami. Największym sukcesem projektu jest fakt iż dokonała się samoistna  integracja pokoleniowo-sąsiedzka .  Nieoceniony jest też fakt, iż osoby te mają kolejne pomysły oraz chęć włączenia się w ich realizację.

Uczestnicy  wypełnili  ankiety, z których wynika, że największym powodzeniem cieszyły się zajęcia ruchowe oraz porady medyczno-dietetyczne.  Mamy zatem wskazówkę na co zwrócić szczególną uwagę przy kolejnych inicjatywach.  Panie zaznaczyły jednocześnie, że są zmotywowane do dalszego uczestnictwa, zatem…do dzieła – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ -J

Na zakończenie części oficjalnej odbyło się losowanie upominków przygotowanych przez trenerów i dobrodziejów dla uczestników oraz osób wspomagających realizację projektu.  Wylosowano m.in. : karnety na badania usg, aerobik, masaże, rozmową antystresową , porady dietetyczne oraz kosmetyki. Dla wolontariuszy za ich niefinansowy wkład pracy Burmistrz ufundował karnety wejściowe na basen w Zdunach.  Nikt zatem nie wyszedł z pustą ręką. Dzięki współpracy udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.

podziękowanie

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna