AKTYWNY SENIOR – 01 WRZEŚNIA – 15 PAŹDZIERNIKA

Opublikowano październik 25, 2015

10 WRZEŚNIA

Projekt „Mistrzowie wolontariatu „ realizowany jest przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związku Organizacji Pozarządowych w Poznaniu, a współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej włączyło się w przeprowadzenie akcji pt. AKTYWNY SENIOR.
W związku z tym 10 września na Kręgielni w Zdunach odbyło się spotkanie organizacyjne. Udział wzięli seniorzy z Krotoszyna, Konarzewa, Zdun, Baszkowa i Bestwina oraz osoby niezrzeszone, ale chętne do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Zebranym został przedstawiony harmonogram działań, zasady realizacji oraz propozycje tematyczne. I spotkanie zaplanowano na 29.09.2015 w zdunowskiej bibliotece , która posiada certyfikat miejsca przyjaznego seniorom.
Seminarium pt. „Czas na wolontariat” poświęconego w szczególności wolontariatowi senioralnemu wezmą udział przedstawiciele organizacji oraz grup nieformalnych z terenu Krotoszyna i gminy Zduny Seniorom spodobał się temat zdrowego żywienia, zasad układania jadłospisu i tematów związanych z tymi zagadnieniami. Niezbędnych informacji dostarczy zaproszony na warsztaty dietetyk.
15 .10 w parku DPS Baszków zaplanowano spotkanie plenerowe pt. „Niej jestem sam”. To spotkanie będzie przebiegało wg pomysłów i scenariusza seniorów. Wezmą w nim udział chętni członkowie w/w grup i przygotują program na rzecz mieszkańców lokalnych społeczności . Będą oni mieli sposobność zaprezentowania swoich umiejętności zdobytych na warsztatach, wykorzystany zostanie wątek potraw regionalnych. Każda z grup przygotuje też krótki popis własnych umiejętności z codziennego działania.

24 WRZEŚNIA – SENIOR Z INICJATYWĄ

Już po raz XI PCPR w Krotoszynie wraz z krotoszyńskimi seniorami realizował projekt „Senior z Inicjatywą.” W tegorocznych obchodach wzięliśmy udział i my. Podsumowano dotychczasowe edycje oraz tematykę, której dotyczyły .Przedstawiono też wyniki badań nad aktywnością społeczną i obywatelską seniorów. Częścią konferencji było wystąpienie dystrybutora urządzenia spełniającego funkcję TELE-OPIEKI. To niewielkie pudełeczko łączy opcję telefonu, GPS i automatycznego wybierania wprowadzonych do systemu numerów, nadając do nich komunikat SOS w razie potrzeby. Urządzenie to jest bardzo użyteczne w sprawowaniu zdalnej opieki nad osobą unieruchomioną w łóżku lub cierpiącą na zaburzenia pamięci . W razie potrzeby mamy ulotki i kontakt przedstawiciela .

Kolejnym punktem był wykład o zapamiętywaniu, kojarzeniu, koncentracji – wszystko po to aby nasz mózg się nie rozleniwił. Gdy jest zmuszany do wysiłku, dłużej i lepiej pracuje. W trakcie przerwy na kawę w holu krotoszyńskiej biblioteki trwały ożywione dyskusje. Spotkaliśmy tutaj m.in seniorów. ze Zdun, z którymi będziemy realizować akcję AKTYWNY SENIOR.
Ciekawym doświadczeniem dla nas był warsztat „Fitness dla mózgu” gdzie w praktyce przećwiczyliśmy skojarzenia, koncentrację, zapamiętywanie. Niewiarygodne jak szybko można skojarzyć i zapamiętać długi łańcuch cyfr i wyrazów. Co łączy cyfrę 1 z ołówkiem i Francją ? My już wiemy.

29 WRZEŚNIA – SEMINARIUM DLA SENIORÓW „CZAS NA WOLONTARIAT”

W dniu 29.09 w Zdanowskiej bibliotece zagościli seniorzy biorący udział w tej akcji .Zebrani dowiedzieli się co to jest CWZK, wolontariat, na jakich zasadach działania, obszarach działa wolontariat w Krotoszynie. Seniorzy Klubu Seniora z CWZK Krotoszyn i gminy Zduny są bardzo aktywni w obszarze artystyczno-kulturalno-zdrowotnym. Nie wszyscy jednak są uzdolnieni czy lubią aktywny wypoczynek Zagospodarowanie wolnego czasu w ramach świadczeń woluntarystycznych byłoby dla nich alternatywą na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Obecne na spotkaniu siostry z DPS Zduny są otwarte na tego rodzaju pomoc. W kuluarowych rozmowach seniorzy dopytywali o szczegóły. Zaproszony na spotkanie dyrektor PCPR w Krotoszynie pokrótce omówił obchody „Seniora z Inicjatywą” oraz imponującą aktywność seniorów z powiatu krotoszyńskiego. Sami seniorzy także z dumą i zaangażowaniem opowiadali o swoich działaniach. Na nadmiar wolnego czasu i nudę nie narzekają. Na zakończenie tej części wypełnili ankiety, które będą nośnikiem wiedzy jak bardzo i w jakich obszarach są skłonni się zaangażować w ramach wolontariatu.

Po słodyczowo-owocowej przerwie przeszliśmy do II części spotkania. Wiadomo, że podstawą dobrego samopoczucia, chęci do działania każdego człowieka, jest zdrowie. Zorganizowaliśmy zatem warsztaty pt. „Zdrowie na talerzu”. Dietetyk prowadzący warsztaty to Weronika Jarmużek, która przedstawiła podstawowe zasady prawidłowego odżywiania się oraz komponowania posiłków. W trakcie spotkania seniorzy dowiedzieli się co jest prawdą a co fałszem w panujących ogólnie opiniach dotyczących prawidłowego odżywiania się. W ramach treningu seniorzy podzieleni na zespoły opracowali zestaw posiłków na cały dzień.
Po prezentacji każdej grupy była informacja pani Weroniki co jest prawidłowo w posiłku skomponowane a co należałoby zmienić. Był czas na pytania i odpowiedzi, wypełnienie ankiety, wyniki której będą omówione na akcji w dniu 15.10.

Na zakończenie każdy z obecnych mógł skorzystać z badania pn. „Analiza składu ciała metodą bioimpendencji”. Zwyczajnie wyglądająca waga wskazywała masę ciała , zawartość tłuszczu, wody, otłuszczenie narządów wewnętrznych , masę mięśni. Wszystkie te składowe określają wiek metaboliczny badanego, który ma się nijak do metryki.

Już po spotkaniu warsztatowym zostaliśmy na chwilę w gościnnych murach biblioteki, aby omówić i uzgodnić program oraz zakres działania poszczególnych ekip na senioralne spotkanie plenerowe w DPS Baszków. 15.10.2015 w godz. 10.00-13.00 będzie należał do seniorów.

 

15 PAŹDZIERNIKASPOTKANIE PLENEROWE „NIE JESTEM SAM”

Spotkanie plenerowe seniorów na rzecz społeczności lokalnej pt. „Nie jestem sam” odbyło się pod grzybkiem DPS Baszków, w dniu 15.10.2015. Seniorzy z Krotoszyna, Zdun, Konarzewa przygotowały poczęstunek dla wszystkich uczestników. A była to całkiem spora grupa – ok. 100 osób. Poza członkami w/w klubów udział wzięli mieszkańcy Baszkowa oraz mieszkańcy DPS Baszków, podopieczni DPS Zduny oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie. Burmistrz Zdun wyraził uznanie dla energii oraz inicjatywy senioralnej i zapewnił o wsparciu gminy dla inicjatyw zgłaszanych przez seniorów. Oprócz niespodzianki kulinarnej wszystkie grupy zaprezentowały występ artystyczny. Były zatem śpiewy, ćwiczenia ruchowe oraz popisy taneczne. Przygotowano także quiz kulinarny w oparciu o wiedzę przekazaną na warsztatach w Zdunach. Wiedzę uczestników oceniły dietetyk p. Weronika Jarmużek oraz intendent DPS Baszków – p. Alicja Krajka. Zwycięzcą został Bogusław Naprawski z DPS Baszków, miejsce II zajęła Danuta Kręc z Koła Gospodyń w Zdunach, III miejsce zdobyła Jadwiga Walenczak ze Związku Weteranów Pracy w Zdunach.
Niespodzianki kulinarne / zupa dyniowa, twarożek, sałatki i surówki oraz wypieki / zostały poddane ocenie uczestników. Bezapelacyjnie wygrała zupa dyniowa przygotowana przez Koło Gospodyń w Zdunach.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy , dla uczestników zaś przygotowano pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa. Od początku do końca spotkania widoczny , słyszalny i wyczuwalny był entuzjazm oraz pozytywna energia zebranych, którzy wyrażając zadowolenie ze spotkania wyrazili chęć zorganizowania w przyszłości takiego spotkania. Przez cały czas miała miejsce samoistna integracja międzypokoleniowa i społeczna.. Widząc tak optymistycznie, pozytywnie i energetycznie doładowanych uczestników jako organizatorzy nie mamy cienia wątpliwości , że się uda powtórzyć.

DPS-y w gminie są chętne i otwarte na współpracę z wolontariuszami – zresztą takowa już wcześniej została zawiązana. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten trend umacniać i wprowadzać działania w nowych obszarach.

« 2 z 2 »

 22 PAŹDZIERNIKA – E-AKTYWACJA W ZDUNACH

Kolejne, zarazem ostatnie spotkanie w ramach Dni Seniora. Skorzystaliśmy ze zaproszenia Zdanowskiej biblioteki do udziału w e-aktywacji Fundacji Orange, interaktywnym spotkaniu z gościem. Spotkanie z p. Dyrektor była okazją do wręczenia podziękowania dla Dyrekcji i Personelu Biblioteki za pomoc w realizacji akcji Aktywny Senior. Wiele się dzieje w tej instytucji, zatem pewnie jeszcze nieraz podejmiemy wspólne działanie.

Gościem czwartkowego wydania e-aktywacji była pisarka Krystyna Kofta. Opowiadała o swojej przygodzie z pisarstwem obrazując zarazem jak małymi krokami realizowała swoje plany i marzenia. Tak naprawdę nie trzeba być wielkim artystą, aby tego dokonać. Każdy z nas ma swój własny cel życiowy, pasję, marzenie – taki EVEREST, którego zdobycie będzie oznaczało sukces osobisty. Wszystko jejst w zasięgu naszych możliwości, trzeba tylko chcieć i każdego dnia, krok po kroku zmierzać się z codziennością.
Kolejne spotkania już w listopadzie – na pewno skorzystamy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie

 

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna