JESIENNA PORA CZASEM DLA SENIORA – TYDZIEŃ SENIORA W GMINIE ZDUNY

Opublikowano wrzesień 26, 2016

SCAN0004

JESIENNA PORA CZASEM DLA SENIORA 01 – 08.10.2016

  • Aby uzupełnić wachlarz działań dla wszystkich grup wiekowych stowarzyszenie RAZEM DLA KONARZEWA złożyło wniosek o dofinansowanie projektu dla seniorów w gminie Zduny.

Realizacja projektu objęła różnego rodzaju działania: spotkania międzypokoleniowe z dziećmi, podopiecznymi SOSW w Konarzewie oraz mieszkańcami DPS ZDUNY i DPS Baszków. Były piosenki i tańce, gry i zabawy dzieciństwa seniorów, czytanie fragmentów ulubionych bajek. Młode pokolenie zaprezentowało się w tańcu nowoczesnym, recitalu piosenkarskim  oraz kabarecie. Zarówno seniorzy,  jak i dzieciaki bawili się świetnie. Spotkanie dosłodził słodko-owocowy poczęstunek z Funduszu Sołeckiego Konarzewa.

 

  1. Spotkanie robocze  ze seniorami z Krotoszyna zorganizowano w Zdanowskiej bibliotece – miejscu z certyfikatem Miejsce Przyjazne Seniorom. Udział w spotkaniu wzięli: Burmistrz Zdun, dyrektor PCPR z Krotoszyna oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Aktywny Senior z Krotoszyna. Była mowa o polityce senioralnej w gminie, powiecie, o planach i marzeniach zarówno samorządu, instytucji pomocowych, jak i samych seniorów. Ci ostatnio przedstawili swoje działania już zrealizowane oraz pomysły na przyszłość.

Nawiązane kontakty pozwolą Zdanowskim seniorom brać w nich udział.

Potem seniorzy przenieśli się na Kręgielnię, gdzie rozegrano Turniej Bowlingowy o Puchar Burmistrza Zdun. Po zaciętej walce pomiędzy drużyną UTW a PTTK Zduny puchar powędrował do gości. Jednocześnie kapitan UTW – Juliusz Poczta został mistrzem toru. Po zmaganiach sportowych nadszedł czas na skromny posiłek, przygotowany przez seniorów.

  1. Kolejne spotkanie miało charakter edukacyjny,  pogłębiające naszą wiedzę i dostarczające przeżyć artystycznych. W Izbie Muzealnej w Zdunach wysłuchano gawędy historycznej  o pradziejach miasta oraz ich włodarzach. Zdunowskie  Karty Historii  uzupełnił koncert Zespołu Muzyki Dawnej ARTIFEX z Krotoszyna.
  1. Dopełnieniem gawędy a zarazem ostatnim elementem cyklu była także wycieczka do Trzebnicy. Uczestnicy zwiedzili Bazylikę, jej podziemia, wzięli udział we mszy św. oraz zwiedzili Muzeum Klasztorne przy Bazylice.
  1. Na zakończenie seniorzy pojechali do Marcinowa, gdzie obejrzeli eksponaty w Muzeum Ludowym. Biesiada i wspólne z gospodarzami muzykowanie było miłym akcentem na zakończenie.

30 osobowa grupa seniorów z gminy Zduny ciekawie i aktywnie spędziła ten czas. Żegnając się w ostatnim dniu projektu padła deklaracja, aby powtórzyć to wydarzenie w przyszłym roku. Dzięki nawiązanym kontaktom, wymianie pomysłów i chęci wspólnego działania jest taka szansa.

Tydzień Seniora w gminie Zduny został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Zdunach. Partnerzy wydarzenia Zdunowski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny, Kurier Zdunowski.

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna