LATO 2017 – RYCERSKIE LATO

Opublikowano lipiec 18, 2017

Wzorem roku ubiegłego organizujemy letni wypoczynek dla dzieci z terenu gminy Zduny. 45 DZIECI w wieku 5 – 12 lat Z KONARZEWA, BASZKOWA, PERZYC, CHACHALNI I ZDUN SPĘDZI Z NAMI  WAKACYJNY TYDZIEŃ .

Tegoroczny wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Zduny przegiegał w rycerskich klimatach. Nieprzypadkowy to wybór , bowiem właczylśiśmy się w ten sposób w jubileusz 750 lecia Zdun oraz w projekty WIELKOPOLSKA OŚ CZASU i „RAZEM MOŻEMY WIECEJ – PATRIOTYZM XXI WIEKU „realizowane przez nas.

W spotkaniach rycerskich udział wzięło 45 dzieci , dla których nasza sprawdzona kadra pedagogiczno-opiekuńcza z pomocą wolontariuszy przygotowała rozmaite atrakcje.

Dzień  1 –  organizacyjno-zapoznawczy. Podział na grupy, spisanie Kodeksu Rycerskiego, wprowadzenie w tajniki życia i obrzędu rycerskiego.
Czas spędzony na sali, w bibliotece i na boisku – edukacyjnie, twórczo i aktywnie. Rycerze wymyślali wzory na tarcze herbowe, Księżniczki zaś – deseń na szaty dworskie. Mimo deszczu nikt się nie nudził …mimo słońca chcieli pozostać dłużej.

Dzień  2 –  nasze korzenie, tradycje, kultura –  historia nie musi być nudna. Zarówno spotkanie w Izbie Muzealnej ZOK jak też w Izbie Muzealnej Kaflarni wywołały zainteresowanie dzieciaków. Nasza grupa jest dosyć liczna, więc spotkania odbywają się na-przemiennie. Nasza akcja wpisuje się w obchody 750 lecia Zdun, zatem przy okazji spacer po Zdunach.
A po powrocie pożywna zupka kolejna fashion-edition i obowiązkowa porcja ruchu.

Dzień 3 – od rana spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej w Krotoszynie. Poruszyli one tematy ważne i dotyczące każdego z nas : bezpieczeństwo na drodze, zachowanie się w różnych sytuacjach, zagrażających zdrowiu i zyciu, wzywaniu pomocy oraz jej udzielaniu. Bezpieczeństwo to także bezpieczny i szczęśliwy dom oraz jego mieszkańców. Poruszone zostały zatem kwestie używek, nałogów : nikotyny , alkoholu oraz tak aktualnych dzisiaj dopalaczy i cyberprzestrzeni. Nasi milusińcy wykazali się całkiem sporą wiedzą w tych tematach. Przygotowana przez gości prezentacja i quizy uatrakcyjniły spotkanie. Młodsze dzieci miały konkurs plastyczny nt. bezpiecznych wakacji, starsze zaś wypełniały mini-ankietę o tym co i dlaczego jest ważne w ich zyciu. Dzieciaki dostały także zestaw ulotek, informacjnych oraz przydatnych numerów alarmaowych.
Nadal trwa ozdabianie tarcz, mieczy i strojów do wydarzenia jakim było pasowanie na Rycerzy i Damy Dworu. Pasowania dokonali nasi goscie. Zestaw zabaw i gier ruchowych dla młodszych oraz warsztaty genealogiczne dla starszych dopełniły atrakcji dnia.
Spotkanie z pasjonatem genealogii i poszukiwań archiwalnych informacji przedstawił kolejny gość – Łukasz Cichy. Opowiedział o swojej pasji oraz pokazał jak przydatny do tego celu jest internet. Wykonane przez uczestników herby rodowe wzbogaciły kolekcję dzieł naszych kolonistów.

Dzień  4 – Warsztaty z wylepiania gliny przeprowadzone przez ekipę Zduńskiej Izby Muzealnej, radosna i kreatywna zabawa dla dzieciaków. Konkurencje sprawnościowe sportowe oraz turniej rycerski. ten ostatni wywołał moc emocji.
Duch walki i doping bractw podnosił dach świetlicy –

Dzień 5 -prezentacja szlaku historycznego na mapie Konarzewa a potem spacer. Połączenie podchodów z trasą konarzewskiego szlaku historycznego pozwoliło to atrakcja dla młodszych i starszych uczestników. Jedni bryczką, inni piechotką – wszyscy dali radę.
W tzw. międzyczasie na sali mamy i babcie wraz z kierowniczką przygotowywały obiadek. Nietypowe dzisiaj a jakże typowe w średniowieczu podpłomyki smakowały dzieciakom. Zarobione ciasto / z 3 kg mąki / zeszło w całości…Samodzielne wypiekanie ich nad żarem to atrakcja sama w sobie. W połączeniu z dżemem truskawkowym lub surówkami – REWELACJA !!!
Posileni rycerze i damy dworu zebrali się na placu aby odebrac z rąk swoich wychowawcow certyfikaty i nadanie tytułów. Były też podziękowania dla kadry, wolontariuszy i Dobrodziejów naszej akcji. Jej koniec obwieścił dźwięk strażackiej syreny w konarzewskiej remizie.
Nadszedł czas na porządkowanie sali, boiska, placu zabaw. Jesteśmy pod wrażeniem samorzutnej, nieprzymuszanej woli Rycerzy i Dam – ochoczo, sami z siebie pomagali w porządkowaniu terenu.

 

Dzień 6 – wycieczka do zamku w Grodźćcu k/ Złotoryi. Jedziemy do prawdziwego zamku, na spotkanie z prawdziwymi rycerzami. Autokar sprawdzony przez policję, nikt nie zaspał, zatem ok-po 07.00 ruszyliśmy. Podróż minęła spokojnie, bez „sensacji „.
Grodziec – jeden z piękniejszych , dobrze utrzymanych zamków Dolnego Śląska., położony w malowniczej scenerii – polecamy na rodzinne wyprawy.

Po zwiedzaniu zamku zeszliśmy na podzamcze. Tam czekali na nas rycerze ze stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej. Przygotowali dla nas PIKNIK RYCERSKI.
Opowiedzieli o zbrojach, uzbrojeniu, przeprowadzili konkurencje rycerskie jak i inne sprawnościowe. Było ciekawie i wesoło.
Na zakończenie nasi rycerze i damy otrzymały pamiątkowe monety oraz książeczki do Górskiej Odznaki Turystycznej.

Piknik rycerski kosztował naszych milusińskich sporo wysiłku, zatem nic dziwnego że wreszcie zgłodnieli. Wróciliśmy zatem na dziedziniec zamku i rozpoczęliśmy kolejny piknik – gastronomiczny. Posileni , gotowi do powrotu.
Zmęczenie dało znać o sobie , większość przysnęła.  Droga powrotna również bez niespodziewanych atrakcji i sensacji. Zgodnie z planem dojechaliśmy na miejscu. Dzieciaki przekazane rodzicom – RYCERSKIE LATO dobiegło końca

RYCERSKIE LATO –  rozmach, i forma różnorodności AKCJI LATO 2017 możliwa była dzięki wsparciu dla nas, jako organizatora. Finansowe, organizacyjne i personalne włączenie się lokalnych instytucji, biznesu organizacji społecznych oraz ludzi w nich pracujących to dla nas nieoceniona pomoc.
Za zrozumienie idei społecznego działania,oraz potrzeby jej realizacji DZIĘKUJEMY BARDZO. TACY PARTNERZY TO SKARB – 🙂 RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ !!!

 

« 5 z 6 »

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna