AKCJA LATO 2018 – „LATO ODKRYWCÓW”

Opublikowano lipiec 14, 2018

16 – 20.07.2018

Kolejne wydanie wypoczynku letniego. Po Indianach i Rycerzach nadszedł czas na Odkrywców.

dzień 1
Wiadomo, ze to dzień zapoznawczo – organizacyjny, ustalanie zasad uczestnictwa, zapoznania z miejscem spotkań. Dzieci podzielone na grupy wybrały sobie nazwy, kolory – wraz z wychowawczyniami oznaczyli się kolorowymi frotkami.

Gościliśmy także przedstawicieli PKP z Ostrowa Wlkp., którzy  opowiadali o bezpiecznych wakacjach o zasadach bezpiecznego podróżowania nie tylko w pociągiem. , opowiadali o swojej pracy, pokazywali ekwipunek – niestety nie wszyscy podróżni zachowują się właściwie.

Po prelekcji i pokazach gości nadeszła pora aby porozmawiać o bezpieczeństwie na naszym wypoczynku. Mamy regulamin pożarowy, poruszania się po drogach, zachowania na wycieczkach. Dzieci bardzo dobrze są zorientowane jak należy się zachować – 🙂

 dzień 2

...kolorowy – za sprawą wizyty p. Justyny Banaszak z Centrum Budowlanego w Krotoszynie. W  trakcie wspólnych warsztatów poznaliśmy kilka doświadczeń światowych naukowców, dowiedzieliśmy się jak widzimy , dlaczego musi być światło, jak powstają kolory. Pracowaliśmy z kolorowymi masami, zrobiliśmy ciecz nieniutonowską, tworzyliśmy tęczę w mleku, mieszaliśmy kolory, tworząc barwy pochodne.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy .

dzień 3

Młodzi Odkrywcy dziś zostali Ludźmi Lasu. Na początek pojechaliśmy do Szkółki Leśnej w Kuklinowie. Pracownicy Nadleśnictwa opowiedzieli o mieszkańcach okolicznych lasów. Ssaki, ptaki, owady, gady, oraz ich odgłosy. Poznaliśmy także zasady sadzenia lasów, warunki powstawania nowych sadzonek drzew. Była to przepiękna żywa lekcja przyrody.

Kolejnym punktem wyprawy był zdunowski las. Wszyscy uczestnicy wzięli udział podchodach – Grupa Uciekinierów i Grupa Pościgowa, które dostały  zadania do wykonana wg wskazówek, które należało odszukać. Wiedza zdobyta na zajęciach w Nadleśnictwie przydała się . Obydwie grupy wykonały swoje zadanie.

Kolejna niespodzianka, już na koniec dnia obiecane lody w kawiarni RETRO.

dzień 4

– odkrywania  świata dźwięków. Zabawy rytmiczno-ruchowe z wykorzystaniem kubeczków oraz innych podręcznych akcesoriów także sprawiło wiele frajdy.

Pogoda pozwoliła na odwiedziny w magicznym ogrodzie naszego sąsiada – Pana Ireneusza Cepy. Pan Irek kocha przyrodę. Wśród zieleni i kwiatów mnóstwo róznych karmników i budek lęgowych dla ptaków, kryjówek dla zwierzaków. Oczko z kaskadą wodną, figury zwierząt leśnych wykonał własnoręcznie. Do tego domek obserwatora przyrody .i  mnóstwo ciekawostek z życia otaczającej nas przyrody.

Po obiedzie nadszedł czas na przygotowanie instrumentów muzycznych. Na zakończenie orkiestra Odkrywców wykonała wspaniały koncert. Potem przebieranki w postacie bajkowe i grupowa , bajkowa zabawa. W nagrodę za aktywnie spędzony czas wszyscy ODKRYWCY otrzymali drobne upominki i dyplomy pamiątkowe.

MAESTRA MARTYNA i krótka próbka muzycznych talentów KWARTETU ODKRYWCÓW –  MAESTRA JADWIGA z ORKIESTRĄ ODKRYWCÓW – 🙂 FILMIKI

dzień 5

 Na zakończenie naszych pólkolonii wyczieczka  do Bajkowej Doliny Baryczy.

Podróż przebiegała wg trasy w krośnickim parku. Pan Włodzimierz Ranoszek jako Bajarz oraz Aktorzy Bajkowej Doliny przygotowali punkty na trasie z różnymi zadaniami do wykonania wg mapy.   Recital muzyczny w wykonaniu Bajarza oraz Zielarki zakończył pierwszą część wycieczki.

Stąd udaliśmy się do pijalni soków Malinea, gdzie rodzinna firma przygotowuje domowe przetwory z okolicznych sadów.
Naturalny sok malinowy smakował wyśmienicie. Na zakończenie Piknik w Rudzie Sułowskiej. W czasie gdy dzieci szalały z piłkami wychowawcy i wolontariuszki przygotowały poczęstunek. Pobyt, spacer i ruch na świeżym powietrzu spowodował wilcze apetyty.

Po uporządkowaniu miejsca wróciliśmy do Konarzewa, gdzie na zakończenie wręczone zostały certyfikaty, podziękowania oraz pamiątkowe zdjęcia.

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna