MŁODZI ODKRYWCY – BIWAK EDUKACYJNY

Opublikowano sierpień 11, 2018

27 – 29.07.2018

 W dniach 27-29.07 naszym domem była stanica harcerska Buczyna na Helenopolu. Kolejna wakacyjna inicjatywa , tym razem dla młodzieży – wypoczynek dla młodzieży z gminy Zduny o charakterze edukacyjnym.  Biwak przyrodniczy dla młodzieży zorganizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Kasztelania Ostrowska z Lednogóry.

 Prowadzący Maciej Jędrzejczak przybliżał młodym nasze Dzikie Dziedzictwo. W ramach współpracy między naszymi organizacjami do grona uczestników dołączyła grupa młodzieży regionu Kasztelanii Ostrowskiej / gmina Pobiedziska /.

Gatunki rzadkie, zagrożone, warunki biologiczne, geograficzne, siedliskowe, zdjęcia fitosocjologiczne, analiza danych – to podstawowe informacje aby określić jaki jest status danego gatunku roślin. Takie badania robią naukowcy – takie badania w wersji mikro robili nasi Młodzi Odkrywcy .

W trakcie spacerów badawczych podglądaliśmy m.in. przyrodę rezerwatu Buczyna, Mszar Bogdaniec oraz Baszków. Przy okazji pokazywaliśmy uczestnikom także nasze dziedzictwo historyczne i kulturowe. Konarzewski Szlak Historyczny,ścieżka edukacyjna Natura 2000, Pogranicze Kultur oraz Szaniec na Borownicy. 

Naszymi przewodnikami po leśnych dukatach byli zdunowscy uczestnicy biwaku Nina Woźniak, Piotrek Snela, Mateusz Marciniak oraz Ignacy Brdys. Obiad w plenerze,
w Zdunach krótka przerwa – na lodach w kawiarni RETRO, pizza z Królewskiej w Zdunach  A gdy zapadła ciemność przyrodnicze opowieści na kocowisku oraz zabawna inscenizacja obmyślana i przygotowana przez obydwie druzyny.

Pomimo iż noc była krótka wszyscy wstali na czas. Formuła czasu ..nieważne o której się położysz – ważne o której masz wstać …niezawodna. Poranna odprawa kadry , zagrywka ..gem / set / mecz i do lasu… na kolejne zdjęcia fitosocjologiczne i zbieranie materiału badawczego.

Po powrocie analiza danych, określanie uwarunkowań – ciężki kaliber. Krótka przerwa obiadowa i na zakończenie badanie zebranych próbek pod mikroskopem.

Dojechali też rodzice z domowymi wypiekami i dzięki temu zrobiliśmy sobie pożegnalny podwieczorek. Opowiedzieliśmy rodzicom jak nam minął czas, podzieliliśmy się obserwacjami i spostrzeżeniami. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały info-promujące naszą gminę i jej bogactwo. W tzw. międzyczasie nakreśliliśmy plan dalszej współpracy obu organizacji.

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna