ŚWIĘTO ZIEMI

Opublikowano kwiecień 28, 2016

plakat

 

ŚWIĘTO ZIEMI 2016 w Konarzewie obchodzono w dn. 22.04, w ramach akcji NASZE ULICE – NASZĄ WIZYTÓWKĄ.  Pomysł na takie działanie podsunęła i pomogła zorganizować  konarzewska młodzież. : Bartłomiej Konieczny, Lidia Bestra i Monika Bestra. Zadanie przeprowadziło Stowarzyszenie „RAZEM DLA KONARZEWA”.

ziemia - logo

 

 

 

 

 

 

 

Na apel organizatorów odpowiedziała dosyć liczna , jak na taką akcję  liczba mieszkańców – 33 osoby, w tym 17 osób to dzieci i młodzież w wieku od 5 – 17 lat. Do druzyny Konarzewskich Ekoludków wstąpili mieszkańcy z różnych krańców wsi, mieszkający tu od zawsze i „osiedleńcy”, z domków i bloków.   Miłym zaskoczeniem była postawa rodziców, którzy chętnie podpisywali zgody dla swoich nieletnich pociech. Ukłony dla rodziców i  dziadkowie, którzy na śmieciową akcję zabrali swoje dzieciaki.

Wieś podzielono na 6 odcinków, na każdy z nich przydzielono 2 osoby – nieletniego pod opieką dorosłego. Zabezpieczono im też kamizelki odblaskowe, aby zapewnić bezpieczeństwo, jako że ulica Baszkowska jest bardzo ruchliwą Pod telefonem dyżurowała  pielęgniarka. Na szczęście odbyło się bez jej interwencji.

Wydano 120 worków 65 litrowych , 10 sztuk 120 litrowych logowanych worków. W kolejne 10 worków sami mieszkańcy zapakowali  zebrane przez siebie odpady, zgłaszając je do odbioru . Wyzbierane z poboczy ul. Baszkowskiej śmieci pakowano i składowano do odbioru na poboczu drogi.

Akcja trwała od godz. 16.30 – 18.30., po czym zgodnie z zapowiedzią zgromadziliśmy się przy ognisku przygotowanym przez druhów z OSP Konarzew. Dla starszyzny” była to chwila wytchnienia od codziennych obowiązków  oraz  czas na międzysąsiedzkie pogaduszki . Ze sprzyjającej aury skorzystały też dzieciaki, które miały sposobność wybiegania się, pogrania w piłkę, hula-hop  itp.. Po raz kolejny zatem połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, ku radości i zadowoleniu wszystkich. Nad naszymi głowami szybowały nasze, konarzewskie klekusie.

Akcję finansowo i rzeczowo wsparły lokalne instytucje oraz firmy. Związek Międzygminny Eko Siódemka oraz Starostwo Powiatowe w Krotoszynie przekazały gadżety reklamowe oraz drobne upominki dla uczestników. Każdy ze zgromadzonych został nagrodzony. Worki oraz rękawiczki zakupiono ze środków przekazanych przez Urząd Miejski w Zdunach. Pyszną  grochówką ugotowaną przez Restaurację na Parcelach z Krotoszyna z apetytem spałaszowaliśmy  przy ognisku. Darmowy odbiór, transport oraz utylizacja odpadów zapewniła  firma R2M –Ekotech Robert Marciniak z Konarzewa.   Naszym Partnerom oraz mieszkańcom Konarzewa, którzy wzięli udział w akcji serdeczne podziękowania składa Matka Ziemia.  Organizatorzy przyłączają się do tych podziękowań, z nadzieją że wpisze się ona na stałe w życie Konarzewa .  To dobra  okazja do kształtowania prawidłowych zachowań społecznych wśród dzieci i młodzieży, która podpatruje i naśladuje nasze, dorosłe postawy.

skan-dziekowanie skan-podzieka

 

 

 

 

 

 

 

 

Na marginesie zaś – ilość oraz asortyment odpadów zaskoczyła  zarówno nas, jak i firmę odbierającą. Poza puszkami, butelkami po alkoholu oraz oponami, które specjalnie nie zadziwiły znalazły się też pełne słoiki przetworów domowych. Komu i dlaczego chce się podrzucać taki ładunek, jeżeli wszyscy płacimy za wywóz nieczystości. Kontener na osiedlu czy własny na podwórku  służy właśnie do odpadów zmieszanych, za wywóz których każdy płaci zgodnie ze złożoną deklaracją.

Jako refleksja  słowa najmłodszych – to niedobry człowiek wyrzucił te śmieci na naszą zieloną trawkę; Dlaczego ktoś wyrzucił tyle śmieci do rowu ? do wyrzucania śmieci są kubły;  My teraz to wszystko zbieramy, jest ładnie i czysto …czy znowuż ktoś wyrzuci nam pod płot takie śmierdzidła ? – pytały rezolutne ekoludki .

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna