WIELKOPOLSKA OŚ CZASU

Opublikowano czerwiec 12, 2017

 

 

Dnia 13 marca oficjalnie rozpoczęła się realizacja projektu WIELKOPOLSKA OŚ CZASU, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

ROZKRĘCAMY WIELKOPOLSKĄ OŚ CZASU – 🙂 W podróż w czasie od 1267 / a moze i 1231 / do 2017 roku ruszają z nami nasi Partnerzy : Biblioteka Gminy i Miasta Zduny, Zdunowski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne im. H.Ławniczaka z Krotoszyna, Stowarzyszenie KROTOCHWILE z Krotoszyna, 49 Drużyna Wędrownicza z Krotoszyna, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie wraz z Drużyną Nieprzetartego Szlaku, Stowarzyszenie MOTYLEK przy SOSW, pasjonaci historii, turystyki, fotografii.
Do tej wyprawy zapraszamy wszystkich mieszkańców Konarzewa, gminy Zdun oraz wszystkich z okolicy bliższej i dalszej.
Informacje, foto-relacje na naszym profilu , na stronie internetowej oraz na łamach Kuriera Zdunowskiego oraz Życia Krotoszyna – patronujących nam redakcji.

W dniach 13 – 27 marca 2017 odbyły się spotkania robocze z naszymi partnerami, którzy wraz z nami będą realizować projekt lub pomagają w przygotowaniu poszczególnych wydarzeń. Udział wzięli : Biblioteka Gminy i Miasta Zduny,  Zdunowski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie KROTOCHWILE  i Muzeum Regionalne im. H.Ławniczaka z Krotoszyna.

Słowa podziękowania za sugestie, porady, pomysły dla : Mirosławy Szymczak i Łucji Długiewicz- Paszek,  Pawła Bajerleina, Piotra Mikołajczyka oraz druhów z 49 Drużyny Wędrowinczej z Krotoszyna.Harmonogram dopięty – od 3 kwietnia przystępujemy do działania.

„Zdunowskie Karty Historii”

20 kwietnia w Izbie Muzealnej Zdunowskiego Ośrodka Kultury w ramach projektu Wielkopolska Oś Czasu zorganizowaliśmy spotkanie pn. „Zdunowskie Karty Historii”. Historię miasta oraz okolicy na przestrzeni dziejów przybliżyli: Piotr Mikołajczyk, historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka w Krotoszynie, Sławomir Pałasz, autor książki „Zduny – szkice z historii miasta i okolic” oraz Łucja Długiewicz-Paszek, regionalista, opiekun Izby Muzealnej. Podczas swoich wystąpień prelegenci poruszyli kwestię m. in. życia codziennego w czasach lokacji miasta Zduny, hierarchi grup społecznych oraz ich wpływu na rozwój lokalny. Poruszony też został wątek Konarzewa  oraz aspekty kulturowo-socjologiczne dzisiejszej wsi.  Po części wykładowej, uczestnicy prelekcji przeszli do Sali kominkowej  Izby Muzealnej, gdzie przy kawie i słodkim poczęstunku  uczestnicy dzielili się wrażeniami oraz informacjami z historii okolicy. Seniorzy zaintonowali , pozostali podchwycili i wspólnie zaśpiewano  kilka pieśni  patriotycznych i przyśpiewek ludowych.

Słowa podziękowania kierujemy do dla personelu Zdunowskiego Ośrodka Kultury za pomoc organizacyjną, merytoryczną i promocyjną wydarzenia. Podziękowania kierujemy także do dla P. Łucji Długiewicz-Paszek Piotra Mikołajczyka oraz Sławomira Pałasza za ciekawe wątki historyczne. Osobne podziękowanie dla zdunowsko-konarzewskich uczestników. Słowa uznania dla wiedzy historycznej Zdunowiaków.

http://://www.facebook.com/pg/Zdunowski-O%C5%9Brodek-Kultury-803309646404595/photos/?tab=album&album_id=1297365563665665

 

Konarzew – ludzie miejsca, pamiątki

„Konarzew – ludzie miejsca, pamiątki” – to kolejne spotkanie w ramach projektu WIELKOPOLSKA OŚ CZASU miało miejsce 22.04.2017 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie.
Kameralne grono uczestników , którzy przynieśli ze sobą fotografie, kopie artykułów prasowych, wspomnienia. Naszymi gośćmi byli  : Lucyna Nawrocka-Rajch oraz Łukasz Cichy.
Pani Lucyna opowiedziała o swojej rodzinie, jej patriotycznych i społecznikowskich korzeniach. Swoją opowieść przeplatała muzyką oraz wierszami autorstwa brata Krzysztofa. Patriotyczny repertuar, wspaniały głos – chwile zadumy i refleksji.

Łukasz Cichy opowiadał o swojej pasji – historii i jej odkrywaniu . Na dłuższą chwilę skupiliśmy się na naszym lokalnym wątku – powstańcach wielkopolskich. Powiedział gdzie i jak można szukać informacji o naszych przodkach. Wśród naszych uczestników były osoby, które mają powstańców w rodzinie, poszukują informacji o nich.  Obydwie strony wymieniły kontakty – poszukiwania będą miały swój ciąg dalszy. Przy kawie i słodkim poczęstunku obejrzeliśmy  prezentację prelegenta o Konarzewie i okolicy. Miło było widzieć ludzi, którzy mieszkając niedaleko siebie spotkali się po latach, wspominali lata swojej młodości w Konarzewie. Pamiątki zaczniemy zbierać już niebawem.

Podziękowanie dla kolejnego Partnera społecznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którego Dyrekcja podjęła naszą inicjatywę i pomogła w jej realizacji. Słowa podzięki kierujemy także dla p. Lucyny Nawrockiej-Rajch oraz Łukasza Cichego, którzy swoimi pogadankami wzbogacili nasze spotkanie. Tomaszowi Koniecznemu, który wyszukał mało znane ciekawostki i fakty o naszej wsi oraz uczestnikom za obecność, wspomnienia, opowieści . Kolejne wspominkowe spotkanie już w planie.

http://krotoszyn.naszemiasto.pl/artykul/czego-jeszcze-nie-wiemy-o-konarzewie-zdjecia,4093431,artgal,t,id,tm.html

 

GRA TERENOWA „SIEDEM WIEKÓW KONARZEWA”

 

Odprawa patrolowa, odprawa uczestników – instruktaż, informacje i wymarsz. Trasa gry terenowej SIEDEM WIEKÓW KONARZEWA zaliczona. Zadania wykonane – odpowiedzi na pytania, szukanie informacji nanoszenie punktów na mapę, wyznaczanie azymutu, rozpoznawanie miejsc oraz szkice terenu. Przenieśliśmy się na pola walki pod Szczerkowem i potyczki powstańczej. Po drodze spisywaliśmy nazwy ulic. Na mecie zostały one naniesione na dużą mapę, która będzie matrycą do tablicy wolnostojącej. Druhowie z OSP zademonstrowali postępowanie z poszkodowanym w czasie wypadku, a druhowie z 49 Drużyny Wędrowniczej rozpalili ognisko. Apetyt dopisywał wszystkim. Na zakończenie pośpiewaliśmy z akompaniamentem i a capppella – przypomniały się młodzieńcze lata. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia gry oraz info-mapy terenowe. Nagrodziliśmy nastarszego i najmłodszego uczestnika za wytwałość w marszu, pozostali otrzymali drobiazgi na pamiątkę.

« 1 z 2 »

Gra terenowa możliwa była do zrealizowania dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób, firm oraz instytucji lokalnych. Począwszy od pomysłu, poprzez uzyskanie map, opracowanie informacji wykorzystanych na trasie, grafika akcji oraz upominki dla uczestników.
Głęboki ukłon dla rodziców i dziadków, którzy zezwolili swoim pociechom na wymarsz, maszerowali wraz z nimi. Wspaniała międzypokoleniowa drużyna. Wspólne odkrywanie kart historii naszej wsi – nieznanej wszystkim. Edukacja przez zabawę – przy okazji praca w zespole, odrobina ruchu i aktywności społecznej.
– przy okazji nowe znajomości . Same korzyści dla tych którzy zdecydowali się z nami spędzić sobotnie przedpołudnie – DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM – 🙂
Dzisiejsza gra to kolejne wydarzenie w cyklu projektu WIELKOPOLSKA OŚ CZASU realizowana przez nas ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Czarno-biały dokument o życiu polsko-żydowskiej społeczności w przedwojennej Polsce. Relacje i wspomnienia ludzi, którzy pamiętają i doceniają dobro dane przez ludzi innego wyznania, innej kultury i tradycji. Refleksja nad przeszłością i teraźniejszością. A po seansie rozmowa w kameralnym gronie o stereotypach i schematach myślenia człowieka współczesnego.
O tradycji religii chrześcijańskiej i zapożyczonych z judaizmu zwyczajach opowiadał nam Paweł Bajerlein ze stowarzyszenia KROTOCHWILE, które jest organizatorem SIMCHAT CHAJIM FESTIVAL 2017.
Film jest punktem wyjścia do akcji zbierania pamiątek, fotografii, wspomnień mieszkańców Konarzewa.  Konarzewskie okruchy pamięci ruszą lada dzień.

 

PO-LIN – OKRUCHY PAMIĘCI

 

Czarno-biały dokument o życiu polsko-żydowskiej społeczności w przedwojennej Polsce. Relacje i wspomnienia ludzi, którzy pamiętają i doceniają dobro dane przez ludzi innego wyznania, innej kultury i tradycji. Refleksja nad przeszłością i teraźniejszością. A po seansie rozmowa w kameralnym gronie o stereotypach i schematach myślenia człowieka współczesnego.
O tradycji religii chrześcijańskiej i zapożyczonych z judaizmu zwyczajach opowiadał nam Paweł Bajerlein ze stowarzyszenia KROTOCHWILE, które jest organizatorem SIMCHAT CHAJIM FESTIVAL 2017.
Film jest punktem wyjścia do akcji zbierania pamiątek, fotografii, wspomnień mieszkańców Konarzewa.  Konarzewskie okruchy pamięci ruszą lada dzień.

 

WYCIECZKA ROWEROWA PT. KONARZEW NASZA OKOLICA

 

Konarzew-Trafary-Wegielnik-Ostatni Grosz-Konarzew – taką trasę pokonała nasza rowerowa ekipa. Piaszczyste leśne dukty były miejscami trudne do przejechania, ale wszyscy dali radę. Cień i chłód lasu – przemiłe. Szlak Natura 2000 częściowo / zaliczony , jest pomysł i chęć na kolejną trasę. Były drobne problemy techniczne, ale mobilny serwis dojechał z pomocą – 😉 Zakończenie wypadu na nowej platformie widokowej – drożdżówki smakowały wybornie
Drużyna jak zawsze nieliczna, ale jak zawsze niezawodna – byli rowerzyści 5+, 35+ i 65+ …zabrakło 15+….szkoda, bo ruch na świeżym powietrzu w każdej formie jest w tym wieku potrzebny. Może następnym razem ?
Podziękowanie dla Roberta Marciniaka i Tomasza Koniecznego za przygotowanie wypadu, zaś tym którzy przybyli na start za uczestnictwo. Pozdrawiamy Tomka i Mariolę – bardzo chcieli , ale bardzo nie mogli z nami pojechać – do zobaczenia na kolejnym szlaku – 🙂
Wielkie brawa dla najmłodszych latorośli – Mateusza Michała, Wiktorii oraz Igora – jazdę rowerami mają we krwi, ich nie trzeba namawiać do rowerowej przejażdżki- 🙂

 

WIZYTA STUDYJNA  pn. „ KULTURA JAKO NARZĘDZIE ANIMACJI SPOŁECZNEJ „

Wizyta studyjna organizacji pozarządowych Wielkopolski pn. KULTURA JAKO NARZĘDZIE ANIMACJI SPOŁECZNEJ  TO pierwsze tego typu spotkanie w Zdunach.  Kultura to dziedzina szeroko pojęta i uniwersalna, dla której jest miejsce w każdej społeczności. kreatywne spotkanie społeczników z powiatów: poznańskiego, gnieźnieńskiego, jarocińskiego i krotoszyńskiego. Problemy na jakie napotykamy, jak je rozwiązujemy – wymiana doświadczeń i sprawdzonych dobrych praktyk. Panel dyskusyjny III sektora, instytucji kultury oraz samorządu, który wspiera obydwie formy działania.

Po burzy mózgów wybraliśmy się na spacer po Zdunach. Pani Łucja Długiewicz-Paszek jak zawsze barwnie i ciekawie opowiedziała dzieje miasta. Nasi goście byli pod wrażeniem wiedzy, przekazu p. Łucji oraz bogactwem tradycji naszego miasta.
Końcowym akcentem był poczęstunek w kawiarni RETRO, gdzie podsumowaliśmy spotkanie. Są chęci, pomysły na dalszą współpracę oraz realizację wspólnych projektów.
Dzięki temu spotkaniu my, jako młoda organizacja zyskaliśmy kolejny zastrzyk pozytywnej energii, zaś a nowa platforma współdziałania daje uczestnikom dzisiejszego spotkania kolejne,, nowe możliwości realizowania wspólnych  inicjatyw w przyszłości.

nasi goście wyjechali z upominkami promującymi Zduny oraz okolicę.. Do gadżetów przekazanych przez Urząd Miejski w Zdunach oraz Lokalną Grupę Działania Okno Południowej Wielkopolski dorzuciliśmy nasz, konarzewski akcent.
Folder info-promocyjny SIEDEM WIEKÓW KONARZEWA.
Unikatowy i jedyny w swoim rodzaju, opracowany i przygotowany przez członków stowarzyszenia RAZEM DLA KONARZEWA, na podstawie materiałów, spotkań i odkrywczych wypadów w teren, organizowanych w ramach projektu WIELKOPOLSKA OŚ CZASU.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele stowarzyszeń : Kasztelania Ostrowska z Lednogóry, OPUS z Jarocina, Smoszew – nasza wioska, Grupa Inicjatywna Baranówko, KROTOCHWILE, reprezentanci Zdunowskiego Ośrodka Kultury, Urzędu Miejskiego w Zdunach oraz my, tzn. RAZEM DLA KONARZEWA. Spotkanie obyło kolejnym elementem projektu WIELKOPOLSKA OŚ CZASU, wspóŁfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Wspominkowe spotkania z mieszkańcami Konarzewa i okolic trwały od lipca do września.  Historie, opowieści, informacje –  jesteśmy pod wrażeniem niesamowitej pamięci naszych Gości.  Zebraliśmy ogromną ilość materiału, z której będziemy chcieli opracować zapis dokumentalny.

Wzbogaceniem naszych zasobów są także zdjęcia, materiały udostępnione przez  Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu – Delegatura Kalisz  oraz znalezione w Archiwum  Państwowym w Kaliszu.  Efekt naszych poszukiwań będzie można zobaczyć na wystawie w dniach 16-25.09 , a później w bibliotece w Zdunach i Konarzewie.

Jednocześnie trwała zbiórka zdjęć i pamiątek w ramach innego projektu pn. RAZEM MOŻEMY WIECEJ – PATRIOTYZM XXI WIEKU realizowany przez nasze  Stowarzyszenie  dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W tym działaniu zgromadziliśmy także sporą kolekcję, którą będziemy archiwizować.

Zrodził się już pomysł na kolejny projekt,  będziemy szukać możliwości  które pozwolą na publikację zgromadzonych archiwaliów.

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna