ZDUNY – PRZYSTANEK WOLONTARIAT

Opublikowano kwiecień 23, 2018

21 STYCZEŃ 2018

21 stycznia  – świetlica Szkoły Podstawowej w Zdunach pełna młodzieży –  🙂 36 uczniów ze SP Zduny, ZSP w Zdunach i z Konarzewa wzięło udział w rekrutacyjnym spotkaniu pn. Zduny – przystanek wolontariat. W artystyczny sposób przedstawili swoje wyobrażenie wolontariusza. Ich wyobrażenia skonfrontowaliśmy z przekazem tajników ABC wolontariatu. Uczestnicy dowiedzieli się kto, gdzie, jak …kto może być wolontariuszem i jaki powinien być wolontariusz. Zapoznani zostali także z podstawami prawnymi funkcjonowania wolontariatu. Na zakończenie otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczycielek SP w Zdunach Sylwii Wawrzynowicz i Beaty Głownickiej. Do duetu dołączyły kolejne pracujące tam nauczycielki : Mirosława Plonka, Ilona Hybsz, Magdalena Smektała, Karolina Jankowska-Grzybek, Monika Miśkiewicz-Żyto i Mariola Piotrowska. Zważywszy że panie pracują na świetlicy, są opiekunkami szkolnego Koła PCK, , Spółdzielni Uczniowskiej , drużynową …zatem krąg młodzieży bardzo szeroki.
Młodzieży i opiekunom bardzo dziękuję za inicjatywę, zaproszenie i wielką dawkę pozytywnej energii.

Kolejne spotkanie 3 lutego – w jeszcze szerszym gronie. Przygotowujemy spotkanie zdunowskich wolontariuszy z kolegami z Wielkopolski


05 LUTY 2018

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie RAZEM DLA KONARZEWA we współpracy z Dyrekcją i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Zdunach, w ramach akcji MASZ GŁOS Fundacji im. Stefana Batorego.

Na zaproszenie zdunowskich wolontariuszy gościliśmy przedstawicieli wolontariuszy z południowej Wielkopolski – Klub Wolontariusza „Dziewczyny z Łaszczyna „/ pow. rawicki /, Lokalne Centrum Wolontariatu z Pleszewa, Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej. Udział wzięła także Prezes Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych z Poznania – Justyna Ochędzan. Miło nam było gościć Dyrektora szkoły, przedstawicieli zdunowskiego samorządu oraz lokalnych instytucji.

Spotkanie podzielone zostało na 3 części : oficjalną, warsztatową oraz terenową.

Spotkanie rozpoczęło się występem szkolnego zespołu GWIAZDY pod kierownictwem Karoliny Jankowskiej Grzybek. Nowo zrekrutowani i przeszkoleni wolontariusze oraz koordynatorzy zostali przyjęci do wolontariackiej braci otrzymując stosowne akty mianowania.  Po słodkim poczęstunku przeszliśmy do kolejnej części.

W części warsztatowej zaprezentowali się goście. Ich prezentacje multimedialne pokazujące różnorodne działania  zapewne będą inspiracją dla naszej ekipy. W części praktycznej wolontariuszki z Łaszczyna wraz z nami przygotowywały mieszki lawendowe. Wolontariuszki z Pleszewa przygotowały z kolei gry i zabawy animacyjne. Taka forma spędzania wolnego czasu bardzo spodobała się naszej młodzieży.

W czasie gdy młodzi byli zajęci warsztatami koordynatorzy rozmawiali z Justyną o zasadach funkcjonowania i działania, szkolnych klubów wolontariusza. Swoimi doświadczeniami podzieliła się tez Edyta Naskręt z Łaszczyna, działająca z kolei w środowisku wiejskim. Tę część zakończyliśmy „obiadkiem”. Przepyszna grochówka ugotowana przez p. Pawła dodała sił do następnej części spotkan

Wyszliśmy w miasto – na Quest po Zdunach, który zakończyliśmy na kręgielni. Tutaj w ramach podziękowania dla uczniów szkoły, I Zdunowskiej Drużyny Harcerskiej za ich wkład w przygotowanie spotkania odbyły się rozgrywki bowlingowe. Najlepszym Graczem rozgrywek został Hubert Wasielewski .

Kolejne młodzieżowe spotkanie 17-18 marca, tym razem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kilińskiego w Zdunach. To spotkanie poświęcone będzie tematyce spoleczno-obywatelskiej, włączaniu się młodzieży w lokalne działania.

« 2 z 2 »

23 KWIECIEŃ 2018

Kolejne wolontariackie spotkanie – tym razem w Szkole Podstawowej w Baszkowie. Uczniowie tej szkoły oraz ze SP Zduny i ZSP Zduny, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w styczniu poznali tajniki ABC Wolontariatu. Oprócz części teoretycznej była też praca w grupach. Każdy zespół miał inne zadanie – wszyscy poradzili sobie doskonale.  Na potwierdzenie swej wiedzy wolontariusze i koordynatorzy otrzymali certyfikaty.

Tym sposobem krąg wolontariuszy powiększył się o kolejne 20 osób.

SZAMOTUŁY – spotkanie wolonatriuszy z Wielkopolskich

03 – 05.08.2018

Słów kilka o naszym wolontariackim weekendzie w Szamotułach, Trójstronne sieciowe spotkanie robocze wolontariuszy z Wielkopolski.  na zaproszenie fundacji Varietae ze Szamotuł.
Pomysł zrodził się już w marcu, ale dopiero teraz, na początku sierpnia udało się znaleźć jeden, wspólny, wolny dla wszystkich stron weekend. Pojechaliśmy na zaproszenie Fundacji Varietae ze Szamotuł, dojechała też ekipa z Kasztelanii Ostrowskiej.

W cieniu ogrodu Ani i Tomka Sobolów opowiadaliśmy o swoich modelach pracy z wolontariuszami, młodzież opowiadał co robią, jak się organizują. Poruszyliśmy wątki motywacji i satysfakcji płynącej z wolontariatu oraz o tym co się sprawdza a co można poprawić / zmienić w tej materii. Co wolontariusze wnoszą do organizacji, co organizacja może / powinna robić dla wolontariuszy ? Wspólne wyjazdy, wspólna praca, wspólny odpoczynek – wspólne działanie.

Wybraliśmy się na spacer po mieście i poza miasto. O ile bohaterem biwaku na Helenopolu był las, to tutaj bohaterem dnia została łąka . Po spacerze zadania badawcze . Wieczorem piknikowo, biwakowo przy świetle lampionów.

Po niedzielnym śniadanku spacer na szamotulski zamek. Dla odmiany porcja dziedzictwa historycznego. Po łyknięciu porcji wiedzy poszliśmy do knajpki POCZEKALNIA na prze-pyszne naleśniki z nadzieniem …a
w trakcie posiłku podsumowanie spotkania , propozycje, plany, dyskusja.

05.12. 2018

 Dzień Wolontariusza 2018 spędziliśmy wspólnie w Szkole Podstawowej w Baszkowie. Wolontariusze młodsi, starsi , opiekunowie .

Przypomnieliśmy sobie co to jest pomaganie i jak / komu możemy pomagać. Wolontariusze z Baszkowa, Kilińczyka i Konarzewa przygotowali kartki świąteczne do Szlachetnej Paczki. Podziękowaliśmy za chęć działania i pomagania. Każdy wolontariusz otrzymał też Serduszko Dobroci. Słodki poczęstunek, Kinoteka oraz frytki do filmu. Zrobił się wieczór …

W czasie gdy młodzi oglądali film koordynatorzy myśleli nad formami działania w 2019. Pierwsze wspólne wydarzenie wkrótce po Nowym Roku.

Młodzieży z SP Baszków, ZSP Zduny i KW z Konarzewa oraz Ewelinie Jaskulskiej-Dwojak, Patrycji Kruszczyńskiej, Dorocie Szlachetce – dziękuję za to przemiłe popołudnie oraz za chęć współ-działania – 🙂

Poznań 27.12.2018

– niecodzienna okazja uczestniczenia w obchodach 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczyliśmy skromną konarzewską reprezentacją. Przy grobie Generała Taczaka i pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich Bartek Konieczny i Mateusz Marciniak zapalili Światełka Pamięci. Zostawiliśmy tam też naszą lokalną, rajdową plakietkę. Chwile warte przeżycia i zapamiętania, dla przyszłych pokoleń.

Rocznica Powstania Wielkopolskiego była głównym powodem naszego wyjazdu do Poznania. Do tej okazji dołączyliśmy inne wydarzenia : wolontariackie spotkanie Szamotulców, Kasztelańców i Zduńców.

Było lodowisko na Bogdance, Pijalnia Czekolady Wedla, wystawa fotografii National Geographic w Starym Browarze. Młodzi przez cały rok intensywnie pracowali na rzecz naszych organizacji, naszych społeczności. Ten wyjazd to forma uznania i nagroda dla ich pracy.

W trakcie spotknai  poczyniliśmy wstępne plany do współpracy w roku 2019.
Nasze ramki swoimi pomysłami i działaniami wypełnią Wolontariusze.
JEST MOC ,,,POMYSŁÓW, CHĘCI I MOŻLIWOŚCI .

09 – 10.09.2018

Wizyta studyjna ekipy Zduńców / zdunowsko-konarzewskiej / w Kasztelanii Ostrowskiej nt. Dziedzictwa Regionu oraz jego promocji.
Po sierpniowym spotkaniu w Szamotułach został ustalony temat / zestaw zadań taki sam dla wszystkich : zabytki, fauna, flora i krajobraz. Do opracowania, selekcji, prezentacji i wyboru. To działo się w sobotę – kreatywna, intensywna praca zespołowa.
Wieczorem spacer po okolicy Wspólne zbieranie ziół i roślin, szykowanie posiłku – zgodny z tradycją ..po słowiańsku. Po powrocie młodzież zorganizowała sobie kino domowe, starszyzna rozmawiała o planach, współpracy na przyszłość.

Niedziela od rana znowuż koncepcyjna – w jaki sposób promować obiekty wybrane w sobotę oraz formy pracy u siebie, jak i współpracy regionów.
Kolejny spacer dookoła Lednogóry w kontekście wyboru obiektów naszych gospodarzy. Rybitwy, Lednica, Waliszewo. Zaskoczeniem było jak pagórkowaty i różnorodny jest tam teren – to akurat efekt po lodowcowy na nizinie.

Program weekendu bogaty, ambitny i różnorodny. Jednakże w takiej atmosferze, z tak kreatywną młodzieżą i zaangażowanymi liderami chce się pracować.
Dziękując Kasztelańcom za zorganizowanie spotkania bardzo dziękuję także naszej młodzieży, która bardzo poważnie i ze zaangażowaniem podeszła do zadania. Julia Bienia, Monika Skrzypczak, Nina Woźniak, Mateusz Marciniak, Piotr Snela . Wyjazd był możliwy dzięki naszemu koledze-kierowcy Robertowi Marciniakowi.

Ciekawe spotkania, fajni ludzie, nowe doświadczenia, kolejni znajomi – przyjemne z pozytecznym …nauka, zabawa, praca i odpoczynekSIE DZIEJE – 🙂

AKTUALNOŚCI

Członek federacji

Wielkopolska Rada Koordynacyjna